Prečo tetovania a piercingy vyvolávajú pohoršenie ?

Autor: Klára Behúňová | 7.10.2013 o 10:55 | Karma článku: 4,77 | Prečítané:  1580x

Dnes už takmer každý štvrtý človek vyznáva tetovania a priecingy. Sú tri skupiny ľudí s odlišnými názormi v dnešnej spoločnosti- tí, ktorí to berú ako vášeň, tí ktorí sa k tomu stavajú neutrálne, alebo sa im to páči na iných no sami by si taký zásah do tela nedali, a tí ktorí striktne odmietajú akúkoľvek neprirodzenú vec poznačenú naše telo.

História tetovaní a piercingov siaha do dávnej minulosti Japoncov, Američanov, Indiánov a Afričanov. Kedysi si úplne bežne tetovali tvár kresťania, no neskôr to bolo zamietnuté. Odcudzované spoločnosťou. Tetovania nosili námorníci, piráti a rôzni kupci či vojaci. Povolania ktoré ľuďom nepripadali dôveryhodné, bezpečné a vhodné pre mladé generácie. A tak postupne rástol "odpor" voči nim.

Dnes sú tetovania a piercingy úplne bežná vec. Je to súčasť módy, imidžu a je to považované za umenie. Veď si len predstavme, akú guráž musia mať "tetéri" aby mohli tetovať priamo na telo iných ľudí. Princíp tetovania je známy asi pre každého z nás, vpichovanie farby pod kožu. Preto, je tetovanie "večné". Sú spôsoby ako tetovania odstrániť no sú často krát neúspešné, finančne náročné a výsledok nie je stopercentný vzhľadom na to, že samotné tetovanie môžeme definovať ako jazva. Menej zasahujúce do tela sú piercingy, jazvy síce ostanú ale minimálne. Pri nich je však väčšia šanca zapálenín a podobne. Vymenovala som asi najdôležitejšie mínusy týchto dvoch vecí.

Som za to, že ľudia by si mali dať na seba to, v čom sa cítia dobre a čo ich vystihuje. Samozrejme, ak si dá 15 ročný človek vytetovať svoj určitý "svetonázor" za pár rokov to môže brať všelijako. No to je extrém s ktorým sa stretávame málokedy. Väčšina ľudí vie, že takéto záľuby sú finančne náročné. Tetovania sa pohybujú od 30 eur hore, a piercingy sú v priemere 20 eurová záležitosť. Je to niečo čo si so sebou budeme niesť celý život a preto by sme mali v týchto situáciach vystupovať racionálne a s rozumom.

Niektorí ľudia takéto veci podstupujú preto, lebo je to v móde, vyzerá to super, a prosto- chcú to. Dajú si neutrálne tetovanie- ornamenty, obrázky alebo jednoduchý citát ktorý ich v úplnej podstate nevystihujú a nič im nedávajú. Buď sa s tým stotožnia, alebo neskôr ľutujú svoje prvoplánové nápady a snažia sa zakrývať niečo, s čím budú bojovať celý život. Iní si dajú tetovanie ktoré pre nich znamená veľmi veľa. Buď životnú situáciu, znázornenie alebo pripomenutie človeka alebo ľúdí vo svojom živote ktorí pre neho znamenajú všetko, dátumy alebo citát ktorý im pomohol vo vážnych životných situáciách. Každý deň so sebou nesú na tele súčasť svojho života ktorá v nich zanechala hlbokú stopu. Tetovanie vyjadrujúce samého seba, to kto som, čo som, prečo som tu a začo v živote bojujem. Samozrejme stretávame sa aj s urážlivými a hanlivými tetovaniami no sú to extrémisti ktorí znášajú aj príslušné sankcie za to, čo prezentujú na  verejnosti. Ale nechcem sa uberať v článku týmto smerom.

Chcem poukázať na otázku a skutočnosť- sú títo ľudia hrozbou a zlým príkladom pre spoločnosť ? Podľa mňa nie. Samozrejme, sto ľudí, sto chutí. Možno vyvolám búrlivé diskusie o tom ako podporujem maloletých k takýmto veciam. ALE- každá strana má dve mince. Nič nie je čierne alebo biele. Všetko má svoje pre a proti. Niesom maniak a vyznávač všetkých ohavností ktoré si ľudia dávajú na telo. A nepíšem to preto, lebo ja sama mám tetovania aj piercingy. Ale je snáď to že mám tri krát prepichnuté ucho, alebo piercing v pupku, nejaká choroba ? Ohrozujem spoločnosť a kazím mládež ? NIE. Som slušný človek ako každý iný, so svojimi cieľmi, plánmi, túžbami. Tak ako aj iní "pokreslení" ľudia. Preto sa pýtam- prečo to odcudzujeme ? Prečo inteligentný človek ktorý vyštudoval právo, nemôže ukázať to čo je jeho súčasťou ? Prečo je to nemorálne a proti etikete ?

Všade okolo nás sa dejú veci pred ktorými si zakrývame oči. Ticho trpíme alkohol a drogy ktoré s nejedným človekom zatočili. Preto, chcem vedieť, čo je na tom zlé ?

Budem veľmi rada ak sa ozvú v diskusii neprajníci a neuznávatelia týchto záležitostí. Môj pohľad na vec je jasný, a takisto by som chcela vedieť ten Váš. Ako to berú ľudia ktorí to odcudzujú, a prečo sa im to nepáči.......

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?