Dom z odpadkov ? Nemožné ? Dôkaz že sa to dá !

Autor: Klára Behúňová | 9.10.2013 o 17:54 | (upravené 9.10.2013 o 18:58) Karma článku: 4,62 | Prečítané:  579x

Michael Reynolds je americký architekt, ktorý študoval architektúru na univerzite v Cintinnati. Už v roku 1970 svetu dokázal, že to, čo my vyhadzujeme ako odpad, vie využiť ako materiál pre svoje projekty......

Sme ľudia a tak ako žijeme, tak aj používame veci, ktoré neskôr stratia svoju pôvodnú funkciu- hovoríme im odpad. To je každému z nás jasné, no čoraz častejšie sa hovorí o globálnych problémoch súvisiach z enormným nárastom odpadkov nielen na našej planéte, ale aj mimo nej. Vo svete sú známe mnohé projekty na "záchranu Zeme" no nikto doposiaľ neprišiel s niečim iným, okrem separovania a recyklovania odpadu.

Cieľ projektu Michaela Reynoldsa bol jasný- nielen ušetriť, zaujať a prísť s originálnym nápadom, ale najmä- využiť nevyužiteľné. To sa mu podarilo až do takej miery, že ho poznajú nielen umelci a členovia enviromentálnych projektov, ale aj obyčajní ľudia. Prišiel s takzvanou "Carbage architektúrou". Je založená na stavebných materiáloch z vecí, ktoré sú každodenne využívané v spoločnosti a vo svete, a našli svoju ďalšiu funkciu. PET a sklenené fľaše, kartóny, plechovky, pneumatiky z áut či vyradené odpadkové kontajnery, sú veci, ktoré tvoria základ tohto projektu.

Stavby Reynoldsa sa presnejšie volajú Earthshipy. Sú to stavby, kde sú namiesto tehál použité pneumatiky, ktoré sú naplnené zemou, štrkom, vodou a cementom. Voľným okom nie je možné na earthshipoch pneumatiky vidieť, pretože sú navrchu zaliate betónom. Stavby z pneumatík majú veľmi veľa výhod ktoré hlavne ušetria peniaze. Medzi základné plusy týchto domov patrí zásobáreň na dažďovú vodu, ktorá je viackrát prefiltrovaná a neskôr používaná na sprchovanie, umývanie, varenie a zavlažovanie rastlín, solárne panely na výrobu elektriny, ohrev vody a vyhrievanie skleníka ktorý je súčasťou na pestovanie základnej zeleniny a ovocia. Eartshipy sú odolné voči zemetraseniam a ostatným živelným pohromám oveľa viac než bežné domy. Preto jeden zo základných predpokladov na stavbu domu z odpadku, je, aby bol umiestený na južných svahoch ktoré majú dostatočné množstvo slnečného svetla a najmä zrážok. Tieto stavby sú nízkorozpočtové a úplne sebestačné. Napriek všetkým výhodám sa ceny týchto domov nepohybujú vo vysokých sumách, pretože cena zaň za pohybuje okolo 700-4000 eur.

Stavby reálne existujú v Novom Mexiku, v Južnej Amerike ale taktiež na východe Európy. Earthshipy majú svoje "kusy" aj na Slovensku. Jeden z najznámejších earthshipov sa nachádza v Žiline. Na jeho stavbu boli použité staré matice, klince, železné tyče, staré dosky a kartóny, jeden lodný kontajner a stovky starých plechoviek.

Okrem Reynoldsa poznáme mnohých ďalších architektov, umelcov a nadšencov odpadových stavieb. Vo svete sú známe mnohé projekty, ako napríklad stena z pivových fliaš, ktorú postavili budhistickí mnísi v Sisaket, plastový dom Tomislava Radovanovica,  dom v Anglicku na ktorý sa minuli státisíce starých novín, či hotel z čipových kariet v New Yorku.

Otázkou stále ostáva, či takáto architektúra dostane svoje miesto aj v bežnom živote ľudí. Na prvý pohľad je to ideálny nápad bez závad, ktorý je možné využiť takmer všade. No je to naozaj tak ? Dom za 1000 eur, náklady minimálne a vzhľad takmer dokonalý. Pýtam sa, kde je problém a prečo tieto skvosty nevyhrávajú popredné miesta medzi stavbami. Uvidíme možno časom, ako sa do módy dostanú domy z odpadkov. Možno pre dnes, by som ich skôr definovala ako umenie. Svojrázny spôsob, ale zato originálny a využiteľný ľuďmi. Tak sa nechajme prekvapiť, ako to s nimi dopadne...:)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?