Prečo všetci klameme ? Lebo sme ľudia

Autor: Klára Behúňová | 13.10.2013 o 21:34 | (upravené 13.10.2013 o 22:10) Karma článku: 2,78 | Prečítané:  486x

Klamstvá. Niečo, čo už na prvý dojem zapôsobí zlým dojmom. Niečo čoho sa bojíme, čo nemáme radi a takisto niečo, čo aj tak všetci robíme. Takmer neustále. Ale prečo ?

Každý klame. Aj ja, aj ľudia v mojom okolí. Aj vy, aj vaši známi. Je to základná ľudská vlastnosť. Už v dávnej minulosti, okolo piateho storočia pred našim letopočtom, vznikla filozofia so základmi klamstiev. Jej predstavitelia boli oproti iným filozofom individualisti. Základ všetkého je vo filozofii označovaný ako arché. Arché- počiatok. Filozofia bola založená v prvom rade na skúmaní arché a všetkého čo je nadčasové. No prišli ľudia a učenci, ktorých nezaujímalo štúdium počiatku, ale štúdium toho čo je teraz. Do dejín filozofie vstúpili pod menom sofisti. Mali svoju osobitnú filozofiu kde neskúmali počiatok a tak ani pravý stav veci. Prednášali argumenty ktoré sa častokrát nezhodovali s pravdou, alebo dokonca zámerne klamstvo považovali za pravdu. V tom čase boli veľmi dôležité rečnícke prejavy, kde sa sofisti zhodli na tom, že pravda je to, čo je najlepšie obhájené človekom. A bolo na svete klamstvo. Cielene.

Dnes po tak dlhej dobe sa vlastne nezmenilo vôbec nič. Klameme ďalej a všetci. Niekto sa možno ohradí, že neklame. Ale zas by len zavádzal sám seba. Veď si len všetci pospomínajme na tie možno maličké milosrdné lži ktoré sme kedy povedali.

Môžem kľudne povedať, že poznáme viac "druhov" klamstiev. Veď to sami všetci viete. Milosrdné lži, alebo inak, klamstvo pre dobro druhého. Napríklad ? Máme problém alebo sme spravili niečo zlé. Prvá možnosť aká nás napadne ? Bože keby sa to tak nemuselo stať a nemusel by sa to dozvedieť človek XY. Tak čo teraz ? Budem klamať ? Nepoviem mu to. A tu je stručné vysvetlenie milosrdného klamstva. Nie je cielené alebo plánované. Väčšinou. Jednoducho niečo nepovieme. Taktisto môžem povedať, že sú klamstvá ktoré sú absolútne bezpredmetné, ktoré jednoducho povieme ľuďom pri ktorých nám je vlastne v celku jedno či bude vedieť pravdu, alebo nie. Napríklad keď odpovedáme na zvorilostné otázky typu "čo nové, ako sa máš, ako v práci, ako sa ti darí.....". Vtedy odpovedáme povrchne a tak ako sa v rozhovore očakáva. Niekedy naše klamstvá môžem označiť ako polopravdy. Zamlčím čo chcem, ale podstatu poviem tak aby bola známa ľuďom ktorí by to mali vedieť. Všetko toto by som označila na v podstate neškodné zakrývanie pravdy ktoré sa týka maličkostí, ktoré by relatívne nemali narobiť toľko škody, ako tie veľké, ktoré idem opísať teraz. Sú dva typy takýchto klamstiev. Jedna základná vec pri nich je tá, že klameme bez základu nejakej danej veci. Nič nepozmením, nič nezamlčím. Proste poviem niečo, čo sa vôbec nestalo, čo tak vôbec nie je a podobne. Nemali by sme si mýliť takéto klamstvá s fantáziou autorov ktorí píšu sci-fi alebo podobne. Ale to asi každý priemerne inteligentný človek vie. Takéto klamstvá nám vlastne všetkým ničia život. No aj tak sú stále okolo nás.

Takže prečo klameme ? Z jednoduchého dôvodu. Väčšinou sa proste cítime lepšie. Dodávame si sebavedomie, utekáme a zakrývame nimi problémy, máme lepší pocit, alebo chceme uchrániť niekoho blízkeho. Najhoršie však je na tom to, že klameme samých seba. Častokrát sa ľudia tak začnú topiť vo svojich klamstvách že nevedia ako z nich von. To napríklad vtedy, keď už klamú naozaj o všetkom a nevidia rozdiel medzi realitou a tým čo sa deje len v ich hlave. To je prípad toho, že klameme sústavne, každého a bez prestávky.

Hádam nie je veľa takých ľudí. Len som sa chcela tak zamyslieť....Aké by to bolo, keby existoval jeden deň pravdy ? Úplnej čistej pravdy bez nijakých klamstiev ? Myslím, že veľa z nás by sa možno dozvedelo niečo, čo by sme napokon ani nechceli vedieť.....Skúste si to predstaviť, ako by to asi mohlo dopadnúť. A možno by sme si vo svojich životoch mali aspoň raz za čas otvoriť úprimné okienko pred sebou samým a otvorene si povedať všetko, čo si myslíme. Nezatláčať myšlienky slovami ktoré niesú pravdivé.

Klamstvo tu každopádne vždy bolo a vždy bude. Najhoršie je, že na základoch klamstiev sú častokrát postavené milióny smutných udalostí a príbehov ktoré nás chytia za srdce. No my ľudia sme nepoučiteľní...Klameme si všetci, a stále.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?