Všetci povinne zapaľujú sviečky- ale prečo len dnes ?

Autor: Klára Behúňová | 1.11.2013 o 18:29 | (upravené 1.11.2013 o 22:52) Karma článku: 6,13 | Prečítané:  923x

1. november je všeobecne známy obdobím dušičiek a spomínaním na našich drahých zosnulých. Je to čas, kedy každoročne kvantá ľudí cestujú za rodinou, ktorú už nevideli od predošlého roka. Čas, ktorý v každom z nás evokuje, že by sme mali symbolicky zapáliť sviečku pre našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Otázka však znie, prečo len dnes ?

Deň ako každý iný, no trochu okorenený prichádzajucou zimou, prvým ranným mrazom, ľadom na oknách áut a stonkách trávy. Tma je už o piatej, a tak sa dá veľmi jednoducho vidieť nekonečno blikajúcich svetielok. Sviečok. Na cintorínoch. Na miestach kde odpočívajú v pokoji naši milovaní...

Mal by to byť sviatok kľudu a spomínania, možno uctenia si zosnulých. Je to všetko v dnešnej dobe ale naozaj tak ? Mám pocit že nie...Ja osobne si spravím čas na zapálenie sviečky kedykoľvek. Uvedomujem si, že nie každý má tú možnosť a čas. Je to vlastne možno jediný deň v roku, kedy majú niektorí z nás čas na dlhú cestu, na opačný koniec Slovenska. Len pre uctenie si rodiny, priateľov a známych. Uvedomujem si aj, že takéto cesty bývajú náročné a vyčerpávajúce a nikto si nechce nechať ujsť spomínanie nad hrobom na niekoho. Celé to má peknú a nevinnú myšlienku, no dnes po celom dni počúvania rádia a sledovania ciest plných áut, som videla aj druhú, už trochu tmavšiu stránku veci.

Na cintorínoch je plno smetí, pokazených zapalovačov, vyškrtaných zápaliek, vypálených a porozbíjaných kahancov, sviečky, rozliaty vosk, celofány z kytíc a igelitky z ozdôb ktoré tam ľudia priniesli. Popolnice pri cintorínoch sú plné, nevynesené, ale to je normálne, no keď v priemere meter okolo nich, sú smeti, to je už na zamyslenie. Nekonečne veľa havárií, dopravné zápchy, preplnené mestá. Nervózni ľudia, ktorí už chcú mať čím skôr za sebou tento rituál. Takto som to dnes vnímala ja.

Preto som prišla z otázkou- Kde je teda napísané, poďme na hroby 1. novembra ? To naozaj neviem. Je to tak zaužívané a uvedomujem si to. Ale ľudia, nestresujme a neponáhľajme sa niekam, ani nevediac kam. Zapálte si aj počas roka doma sviečku pre zosnulého ktorý vám chýba, myslite na neho a spomínajte len v tom najlepšom svetle. Ak nás zhora vidia, určite si to budú ceniť viac, ako naše bezduché pobehovanie medzi náhrobnými kameňmi, nadávajúc na zimu a blato. Deň, ktorý je určený na to, využite tak, že im špeciálne venujte chvíľku a zaspomínajte. Ja som si istá, že každý z nás by bol schopný si aj inokedy počas roka nájsť čas a poctiť si ich. Skúsme niekedy neuvažovať ako kalendár, ale ako človek.

A keďže je už teda dnes, prajem všetkým úspešné prežitie týchto sviatkov, bez úrazov a zlej nálady. Veď tento deň, koniec koncov, ani nie je pre nás.....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?