Idem voliť prvý raz

Autor: Klára Behúňová | 1.2.2014 o 10:51 | (upravené 1.2.2014 o 12:00) Karma článku: 3,73 | Prečítané:  330x

Pred nami sú voľby o kreslo na prezidentskom úrade. Či chceme, alebo nie, ako občania tohto štátu sme do toho zainteresovaní. Niekto z väčšej, niekto z menšej miery. Máme možnosť sledovať kampane, počúvať kritiku, sľuby, zákerné otázky, falošné odpovede a často krát môžeme vidieť otvorené „bitky" medzi kandidátmi na prezidenta. Mám za to, že práve toto sú faktory, ktoré ovplyvňujú naše názory a napokon aj rozhodnutia: „Idem voliť ? Nejdem ? Koho ? Prečo ?"

Ja som tento rok dovŕšila „rok dospelosti" a teda, môžem ísť voliť aj ja a takisto aj moji spolužiaci a rovesníci. Každý z nás, čerstvých „osemnástnikov" má prvý krát v živote právomoc, politiku nielen sledovať, ale do nej aj zasiahnuť. Možno s pokusom niečo zmeniť, možno podržať „svojho" kandidáta, možno len tak odhlasovať a splniť to, čo dostal príkazom. Ja som si spravila malý prieskum, v ktorom chcem nielen sebe, ale aj ostatným ozrejmiť názory, pocity a rozhodnutia mladých ľudí. Veď napokon, sme občania s volebným právom a právom vyjadriť súhlas či nesúhlas, tak ako ostatní.

Ako vnímaš prezidentské voľby 2014 ?

Myslím, že otázka ako, a či vôbec, prezidentské voľby my najmladší voliči vnímame, je dosť dôležitá a aj mierne rozhodujúca. Čakala som rôznorodé odpovede. Ak mám pravdu povedať, určite nie také, aké som dostala. Z drvivej väčšiny odpovede zneli, že o voľby sa zaujímajú a to dokonca veľmi. Mala som z dnešných mladých ľudí pocit, že veci verejné, ich absolútne nezaujímajú a tak som bola milo prekvapená, že berieme s takou samozrejmosťou to, že už aj my máme hodnotu svojho hlasu. Iste, padli aj odpovede, ktoré mali podtón nesúhlasu a nevšímavosti. Približne 5% z odpovedí znelo, že základom týchto volieb je len voľba menšieho zla. To, že nevidia perspektívu v tomto štáte, systéme a ľuďoch. A to tiež nie je odpoveď na zahodenie, ale na zamyslenie. A len veľmi malý počet ľudí mi odpovedalo asi takto „ani neviem že sú" . Názor si spravte sami

Vieš kto kandiduje a uchádza sa o post na prezidentskom úrade ?

Veľmi dôležité je, aby sme vedeli koho a prečo chceme voliť. Je to logické a nevyhnutné. Zaujímalo ma, či ľudia v mojom veku majú záujem o sledovanie kandidátov, o zisťovanie si kto sú a čo pre tento štát doposiaľ urobili. Či sú politicky nezávislí, či sú z pravice, či z ľavice. Aké majú politické ciele, hodnoty a v neposlednom rade sľuby. Čo prestierajú spoločnosti a národu, a čo z toho je pravda či lož. Tak vieme, koľko máme v skutočnosti kandidátov ? A koho ? Tu už boli odpovede mojich priateľov, známych aj menej známych rovesníkov dosť rôzne. Väčšina z nich, uvediem to na pravú mieru - 38 opýtaných, z celkového počtu 60, pozná len kandidátov na popredných priečkach predbežného hlasovania. Možno prvých troch, maximálne piatich. Sú to známe mená, ktoré bežne počujeme v médiách, sledujeme v novinách a takisto na internete. Samotnú kampaň a status týchto uchádzačov však väčšina nepozná až do detailov. Zdá sa, že verejná mienka je v tejto situácii postačujúca. Len niekoľko ľudí mi vedelo odpovedať detailne, vedia, koľko je kandidátov, odkiaľ sú, čo chcú pre tento štát a aké nám chcú odovzdať, povedzme hodnoty. Na jednej strane - je samozrejmé že kandidáti ktorí sú na nižších ako prvých troch priečkach hlasovania, nebudú zvolení, alebo len s veľmi minimálnou pravdepodobnosťou. Na strane druhej - podľa čoho sa teda rozhodnú, ak pôjdu voliť, ktorý je pre nich ten najpresvedčivejší, či najvhodnejší ? Preto hneď a pochopiteľne nasleduje otázka :

Kto alebo čo ťa v rozhodovaní ovplyvňuje ?

Je zrejmé, že všetkých nás ovplyvňujú v prvom rade masmédiá. Ako to vždy počas volebného obdobia býva, najväčšie „pikošky" a novinky sa týkajú práve tejto témy. Avšak, my, ako prvovoliči, sme ovplyvňovaní z viacerých smerov. Škola, ktorá priamo smeruje naše zmýšľanie k demokracii a spravodlivosti.  Rodičia a starí rodičia, ktorí majú skúsenosti s veľkými zmenami v spoločnosti, ktoré sme my nezažili. Práve my, tento ročník, sme deti rodičov, ktorí zažili hádam najviac zmien vo svojom živote. Mnohí naši starí rodičia zažili na vlastnej koži hrôzu a strach druhej svetovej vojny. Toto všetko sú aspekty, ktoré im dávajú obrovský rozhľad a právo rozšíriť nám aj ten náš. Vedia ako to bolo kedysi, ako to je dnes, a ako chcú aby to bolo. Kedy im bolo najlepšie, kedy najhoršie. My máme 18 - 19 rokov a jediná zmena, ktorá sa nás v tomto štáte vo väčšom rozsahu dotkla, bola zmena meny. A tak ma zaujímalo - čo je rozhodujúce pri rozhodovaní pri našej voľbe. Mnoho z opýtaných povedalo práve rodičov a starých rodičov. Že budú voliť, ak pôjdu, toho, koho volí celá rodina. Čo ma však prekvapilo, a môžem povedať že veľmi milo, boli odpovede ktoré jasne a nekompromisne naznačovali, že rozhodujúci faktor pre nich je vlastný úsudok. Samozrejme, na základe médií si dokážeme utvoriť názor a ďalej ho rozvíjať. No teší ma fakt, že aj medzi nami, mladými a čerstvo dospelými ľuďmi, sú jednotlivci schopní odtrhnúť oči od väčšiny, a zariadiť sa podľa seba.

Pôjdeš voliť ? Ak áno / ak nie - tak prečo ?

Samozrejme, základná otázka prichádza práve teraz. Tak koľko nakoniec nás, mladých a politikou zatiaľ veľmi nepoznačených ľudí pôjde zakrúžkovať 15. marca jedno meno ? Možno to znie neuveriteľne, ale 95% opýtaných pôjde. Veľmi detailne som si všímala odpovede mojich rovesníkov a takmer každý z nich má potrebu podporiť svojho kandidáta či už preto, lebo dúfa v lepšie časy, alebo preto, lebo pokladá svoje rozhodnutie za dôležité a vyjadrenia hodné. 95% povedalo „áno, pôjdem voliť" a teda je na mieste aj otázka:

Chceš svojou voľbou niečo zmeniť ?

Veľmi diskutabilná otázka, áno. Každý kto ide voliť, chce niečo zmeniť. Alebo aj nie, pokiaľ mu terajší systém vyhovuje. Rozhodujúce však je, vyjadriť spokojnosť alebo nespokojnosť so systémom. Mňa však zaujímalo, čo nás, najmladších voličov, napadne pri slove zmena. Čo si pod tým väčšina z nás predstaví a či vôbec má niekto predstavu o tom, čo by zmeniť chcel. Bohužiaľ, alebo skôr na zamyslenie boli odpovede ktoré som na túto otázku dostala. Každý jeden mi odpovedal - áno, chcem zmenu. No väčšina z nich aj dodala - aj tak svojim jedným hlasom nič nezmôžem. Celé Slovensko by sa muselo postaviť a bojovať za zmenu v našej spoločnosti. A to, bohužiaľ ľudia v našej krajine nedokážu. Pri týchto slovách som sa zastavila nielen ja, určite aj Vy. To, ako to v skutočnosti je, si každý sám v tichu pomyslí. Škoda že v tichu.

 

A ako prezidentské voľby vnímam ja ?

Vzhľadom na to, že idem voliť po prvý krát v mojom živote, rozhodla som sa, že pre svoju voľbu sa rozhodnem opodstatnene a sama. Bez úsudkov a názorov mojich rodičov, starých rodičov či názorov v škole, ktoré v žiadnom prípade nespochybňujem. Chcem len získať čo najviac informácií o tom, čo sa v našej krajine deje teraz a čo by sa v nej diať v najbližšom období malo. Čítala som veľmi veľa článkov, venovala som sa týždeň môjmu malému rozboru politikov ktorí kandidujú. Prezrela som si životopisy, články ktoré boli pozitívne, aj negatívne, preštudovala som si podstatu ich volebných kampaní. Prečítala som obrovské množstvo názorov od politológov ktorí sa na internete k tejto téme v širokom uhle vyjadrujú. Čítala som aj reakcie ľudí pod článkami o uchádzačoch, ktoré ma občas zaskočili, občas celkom pobavili a nad niektorými som sa pozastavila a premýšľala som, kde je pravda. Keď si spravím taký malý sumár toho, čo som sa v masmédiách vlastne dozvedela, naši kandidáti sú stelesnené dobro. Nebyť reakcií pod článkami, mala by som až pocit, že to celé je obrovský vtip. Keby to tak bola pravda, nemali by sme sa na čo sťažovať. Ale na základe čoho sa teda rozhodnem voliť ? Keď vezmem do úvahy len pánov na prvých piatich miestach, jeden je zlodej, ďalší alkoholik, ďalší úžerník, niekto zradca. Aspoň tak som pochopila statusy týchto jednotlivcov. Toto napísali ľudia. Opodstatnene ? Každý má svoj názor. Ja však môžem povedať, že rozhodnutá som. Na základe všetkých aspektov ktoré mi boli dožičené, som si spravila sumár a výsledok mojich pocitov a znalostí o kandidátoch. A myslím, že ako najmladší volič, sa rozhodnem podľa svojho úsudku a najlepšieho svedomia a vedomia. A to by mal spraviť každý prvovolič. Raz my budeme cieľová skupina kampaní našich politikov. Tak sa učme narábať s informáciami už teraz.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?